Isparta

Türkiye’nin güneybatısında, Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde bulunan Isparta, Göller Bölgesi’nde yer almakta ve yaklaşık dokuz bin kilometrekarelik bir yüz ölçümünü kaplamaktadır. Güneyi Antalya ile çevrili olan Isparta, batı tarafında Burdur ile doğuda ise Konya ve kuzeyden Afyonkarahisar ile komşudur. Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Şarkikaraağaç, Keçiborlu, Sütçüler, Senirkent, Uluborlu, Aksu, Yenişarbademli ve Yalvaç olmak üzere 12 ilçeden oluşmaktadır. Isparta Özel Erdem Kız ve Erkek Öğrenci yurdu merkez ilçede bulunmaktadır.
 

Isparta'da Gezilecek Yerler

Hem doğa güzellikleriyle hem de tarihi dokusuyla misafirlerini karşılayan Isparta birçok esere de ev sahipliği yapmaktadır. Adada Antik Kenti ve Aziz PaulusYürüyüş Yolu geçmişin izlerini günümüze getirmiştir. Sit alanı olarak kabul edilen Kovada Gölü, doğa ile içi içe kalmak için en ideal noktalardan biridir. Aziz Paulus Yolu’nun da geçtiği şehirlerden biri olan Isparta’da kış sporlarına ilgi duyanlar ve doğa yürüyüşlerini sevenler Davraz Dağı’nı mutlaka gidilecek yerler arasına eklemelidir. Aynı zamanda Kovada Gölü’ne giderek el değmemiş doğanın tadı çıkarılabilir. Lavanta bahçelerinde gününüzü geçirebilir, harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Isparta Müzesi’nde tarihe tanıklık edebilir, Kutlubey UluCamii, Zindan Mağarası, Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi ve Firdevs Paşa Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Isparta'ya Nasıl Gidilir?

Şehre gitmek için hem hava yolu hem de hava yolu kullanılabilir Hava yolunu kullanmak isteyenler için şehirde Süleyman Demirel Havaalanı bulunmaktadır. İstanbul’dan bu havalimanına seferler düzenlemektedir. Dönemsel yoğunluğa göre sefer sayısında artış görülebilmektedir. Diğer illerden veya ülkelerde hava yolunu kullanarak gelmek isteyenler İstanbul aktarmalı olarak Isparta’ya ulaşabilirler. Eğer İstanbul’dan gelecekseniz uçuş süreniz yaklaşık bir saat sürecektir. Havaalanı Isparta merkezine 35 kilometre uzaklıktadır. Kara yolunu tercih edecekler için Isparta’ya her gün birçok otobüs firması değişik illerden seferler düzenlemektedir. Gül ve lavanta hasatları sırasında şehre olan ilgi daha fazla olduğundan biletler daha hızlı tükenmektedir. Bu dönemlerde gidecek kişilerin biletlerini daha önceden almasını öneriyoruz. Ayrıca yine bu dönemlerde istek doğrultusunda ek seferler de konabilmektedir. Şahsi aracıyla şehre gelecekler için İstanbul’dan 6 saatte, Ankara’dan 5 saatte, Antalya’dan ise yaklaşık 2 saatte Isparta’ya varabilmektedir.

Isparta Mutfağı

Isparta tarım yönünden oldukça zengin çeşitlere sahiptir. Bundan dolayı birçok güzel ve değişik lezzete sahiptir. Çorba olarak top tarhana, oğmaş ve irmik çorbası mutfakta öne çıkan lezzetlerdendir. Isparta denince ilk akla gelen yemeklerden biri olan fırın kebabı Isparta’yla özdeşmiş durumdadır. Yaklaşık 2 saat alevli ateşte, 1 saatte kor ateşte pişen fırın kebabını yemek için gidilebilecek yerler arasında 1851 yılından bu yana hizmet veren Kebapçı Kadir ve Ferah Kebap Salonu bulunmaktadır, ikisi de güzel seçeneklerdir. Eskiden sadece erkeç etinden yapılan fırın kebabı günümüzde kuzu, oğlak ve koyun etinden de yapılıyor.

Eğirdir Gölü’nde yetişen sazan ve alabalık da Isparta’da yenebilecek alternatifler arasındadır.

Isparta'da Gece Hayatı

Isparta’da gece hayatı eylül ve haziran ayları arasında oldukça hareketli geçmektedir. Şehirde bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi sayesinde şehirde öğrenci nüfusu çoktur. Özellikle üniversite öğrencileri sayesinde şehrin gece hayatı da renklenmektedir. Ama öğrenim dönemi tatile girdiğinde şehirdeki gece hayatı ritmi de düşmeye başlamaktadır. 90’lı yıllardan beri açık olan ve o gündem beri şehirde ün yapmış bir mekân olan Kardelen Gazinosu, hâlâ ününü korumaktadır. Senelerden beri burası şehirde en çok bilinen noktalardan biridir. Gecenizi Isparta merkezde geçirecekler için Sponge Pub , Zuzu & Neon güzel bir seçenektir. Burada dilerseniz canlı müzik eşliğinde eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz. Aynı zamanda The Irısh Pub veya Sır Winston Pub da şehir merkezinde olanlar için güzel bir tercih olacaktır. Kutlubey bölgesinde bulunan Eylül Türkü Evi, canlı müzikleriyle ön plana çıkmaktadır. Daha çok Kafeler Caddesi olarak da bilinen, Süleyman Demirel Caddesi etrafında da birçok kafe bulunmaktadır. Daha sakin bir akşam geçirmek isteyen ziyaretçilerin Kafeler Caddesi’ne gitmesiniz öneririz.

Isparta'da ki Festivaller

Isparta’da özellikle turistleri çeken 2 tane festival bulunmaktadır. Bunların ikisi de çiçeklerle alakalı olan festivallerdir. Güzel kokulu Isparta festivallerinin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. Festival dönemlerinde şehrin kalabalık olacağını unutmamanızı öneririz. Bunun için otellerde önceden rezervasyon yaparsanız bir sorunla karşılaşmazsınız.

Gül Festivali: Ardıçlı köyünde gerçekleşen festival önce gül hasadıyla başlamaktadır. Ardında hasat yapılan güllerin sularının çıkarılması, reçellerinin yapılması gibi aktiviteler yapılmaktadır.Isparta Belediyesi desteğiyle gerçekleşen festival mayısın ikinci haftası gerçekleşir. Rengârenk güllerin dâhil olduğu bu festivale katılmak isterseniz mayıs ayında Isparta’ya gitmenizi öneririz.

Lavanta Festivali: Haziranda başlayıp ağustos ayına kadar süren lavanta hasadı süresince olan Lavanta Festivali, özellikle son yıllarda daha da çok ilgi görmektedir. Festival boyunca Kuyucak köyünde lavanta bahçeleri geziliyor, lavanta hasadı yapılıyor. Muhteşem koku eşliğinde eşsiz fotoğraflar çekmek isteyenler için bulunmaz bir etkinliktir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Isparta'da Alışveriş

Isparta denince ilk akla gelen gül, alışveriş söz konusu olunca da ön plana çıkmaktadır. Şehirde gülden yapılan ürünleri satan birçok mağaza bulunmaktadır. Gül kreminden parfümlere kadar birçok kozmetik ürünün yanı sıra gül kokan seccade ve teşbih de Isparta’da hediyelik eşya olarak bulunabilir. Bunların yanı sıra güllü lokum, gül reçeli ve hem tatlılara katılabilen hem de tonik olarak kullanılabilen gül suyu Isparta’dan alınabilecek ürünler arasındadır.

Nüfus: 434.000
İklim: Akdeniz İklim ve Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün